اسرار مسیر یابی کبوترها

تصویر ناجی آل کثیر

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که کبوترها با ضبط اطلاعات مربوط به میادین مغناطیسی زمین موفق به جهت یابی دقیق می شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، به نقل از نیویورک تایمز، سلولهای خاص مغزی به کبوترها اجازه می دهد تا اطلاعات مربوط به میادین مغناطیسی زمین را در خود ذخیره کند، در واقع این سلولها در حکم یک نوع قطب نمای زیستی هستند.

شناخت این توانایی در کبوترها پاسخی به سئوال دیرینه انسان در خصوص راز پرندگان در جهت یابی طی مسیر پرواز در مسافتهای هزاران مایلی است.

جهت یابی پرندگان حتی در زمانی که خورشید و دیگر اجرام سحابی در زیر ابر مخفی هستند با دقت صورت می گیرد.

دو پژوهشگر کالج پزشکی بایلور در آمریکا معتقدند سلولهای مخصوصی را کشف کرده اند که در مغز کبوتر قرار دارند که مسئول احساس و جهت یابی میادین مغناطیسی هستند.

"لی چینگ وو" و "دیوید دیکمن" موفق به شناسایی گروهی از سلولها یا نورونها در مغز کبوتر شدند که قادر به ثبت اطلاعات مربوط به جهت و قدرت میادین مغناطیسی هستند.

تحقیقات صورت گرفته توسط محققان سوئیسی نشان می‌دهد، کبوترها از نوعی ژیروسکوپ مغزی برای مسیر یابی و بازگشت به خانه استفاده می‌کنند.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، قرن‌ها از کبوترهای نامه‌بر برای انتقال پیام‌ها به مناطق مختلف استفاده می‌شد، اما شیوه مسیر یابی و نحوه بازگشت این پرندگان به خانه مشخص نشده بود.

در تحقیقات قبلی عنوان شده بود که کبوترها با استفاده از بو یا میدان مغناطیسی اقدام به مسیر یابی می‌کنند.

محققان دانشگاه زوریخ با همکاری محققان اوکراینی در تحقیقات خود دریافتند که مسیر یابی کبوترها برای بازگشت به خانه با استفاده از منطقه شبه‌ژیروسکوپ در مغز و حافظه میدان گرانش انجام می‌شود.

دکتر «هانس پتر لیپ» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه زوریخ تأکید کرد: محققان اوکراینی در تحقیقات خود دریافتند که کبوتر از حافظه میدان گرانشی در خانه برای مسیریابی استفاده می‌کند؛ این یافته نشان می‌دهد که پرنده باید دارای نوعی ژیروسکوپ داخلی در مغز باشد.

برای اثبات نتایج بدست آمده، محققان مکانی در اوکراین – یک دهانه برخوردی با گرانش پایین‌تر از حد معمول – را انتخاب کردند.

عبور کبوترها از این منطقه باعث مختل شدن سیستم ناوبری ژیروسکوپ در مغز پرندگان و منجر به هدایت آنها به جهات اشتباه می‌شد؛ به نظر می‌رسد که کبوترها با مقایسه تنظیم ژیروسکوپ در مبدأ پرواز با ژیروسکوپ محلی در مقصد، مسیر بازگشت را تشخیص می‌دهند.

محققان در ادامه تحقیقات قصد دارند مکانیسم سلولی که به کبوتر اجازه می‌دهد نیروهای گرانشی ضعیف را شناسایی و از آنها برای مسیر یابی استفاده کند، مورد ارزیابی قرار دهند.

نتایج این تحقیق در مجله Experimental Biology منتشر شد.

دیدگاه خود را بنویسید...