جان آردن

جنسیت:  آقا
رده مسافت:  مسافت کوتاه
رسته فعالیت:  پرورش دهنده
سطح مهارت:  مبتدی
تاریخچه:  عضو به مدت 6 سال 10 ماه
بیوگرافی:  کارشناس ساخت و تولید ، 25 ساله و عاشق طبیعت و حیوانات
تصویر جان آردن

آقای مرادی آقای عساکره خیلی خوب جواب دادن ولی منم نظر خودمو میگم هرچند تجربه ندارم. بنظرم برای مسافت طولانی باید از دانه‌هایی استفاده کنید که چربی زیادی داشته باشند که پرنده در طول مسیر طولانی دچار کمبود انرژی نشه

تصویر جان آردن

با سلام خدمت شما وتمامی دوستان عزیز
اول باید شرایط آمادگی کفترها تو هر سنی که باشن صد در صد باشه فرق نمیکنه جوجه باشن یا بالغ
دوم حتما باید شرایط جوی رو مد نظر قرار بدید
سوم اینکه از چه نژاد و چه کفتری استفاده میکنید،حتما که این مسئله رو تمامی دوستان حتی تازه کارها بهش توجه خاصی دارن وباید داشته باشن
چهارم ،تمرین های اول تا صد کیلومتر باید با دقت زیادی انجام بشه وعجله نکنید چونکه به نظر من باید با تمرین های خوب و اصولی ترس و استرس کفترها مخصوصا جوجه ها به حد اقل برسانیم
پنجم که به نظر من خیلی مهم هست مسیر درست رو انتخاب کردن

تصویر جان آردن
جان آردن

کبوترخانه ها
بدون شک حالت کبوترخانه روی قدرت یا ضعف و یا تولید مثل کبوتر تاثیر داره و فراهم نکردن محیطی بهداشتی در داخل اون و یا نامناسب محیط آن عامل اساسی برای بیماریهاست.
کبوتر خیلی راحت در جایی که مناسب باشه زندگی میکنه، و اندازه لانه باید متناسب با تعداد کبوترانی که میخواهید تربیت کنید و همچنین افزایش تعداد اونها بخاطر تولید مثل، باشد.
از مهمترین نکاتی که در ساخت لانه باید در نظر گرفت:
به تهویه داخل لانه اهمیت داده بشه، و هوای تازه در لانه از مهمترین چیزهاییست که باید هنگام طرح ریزی و ساخت لانه در نظر گرفت، علاه بر آن تهویه مناسب باعث خلاصی از رطوبت اضافی میشه که منبع بوجود امدن میکروبهاست، و همچنین اگر امکانش باشه به اینکه در طول روز اشعه آفتاب بداخل لانه بتابد، اهمیت داده بشه.
بهتر است هنگام ساخت لانه آب و هوای منطقه رو در نظر گرفت و این خیلی مهم هستش.
بعضی از علاقه مندان توصیه به نصب دستگاهای گرمایی و یا دستگاهای تهویه میکنند، البته نه بطور دائم بلکه هنگام نیاز ولی من اون رو مهم نمیبینم، چونکه این مسئله ممکن ضررش بیشتر از فایده اش باشه، وکلا کبوتر بخاطر طبیعتش میتواند آب و هوای گرم رو تحمل کنه.
باید از کبوتر در مقابل جریانهای هوایی گرم و سرد مستقیم و شدید محافظت کرد، چونکه اثرات جدی و مستقیمی روی کبوتر داره.
در هنگام ساخت لانه، بهتر است که جایی برای آبتنی کبوتر در نظر گرفته بشه، چونکه کبوترانی که برای تولید در نظر گرفته شدن،ممکن است هیچوقت از لانه خارج نشن، البته باید افزایش رطوبت بخاطر آبتنی رو هم در نظر گرفت. ترجیحا بهتر است که تعداد جفتها در هر لانه بیشتر از ۱۰تا ۱۵ نباشه ابعاد هر لانه ۱.۵عرض در ۲.۵ طول در ۲ متر ارتفاع باشه.
مهم است که چسبیده به لانه فضایی برای پرواز به ابعاد ۳ عرض در ۲.۵ طول در ۴ متر ارتفاع در نظر گرفته بشه. از نگهداری تعداد زیادی کبوتر در یک لانه خوداری کنید و بهتر است یک لانه دیگر بسازید تا اینکه برای تمام کبوتران یک لانه بزرگ بسازید، چونکه در حالت ساخت لانه ای دیگر کنترل بیشتری روی کبوتران هست.
بهتر است که ارتفاع لانه حد اکثر ۲۰ سانت ازطول قد مالک لانه بیشتر باشد تا بهتر بتواند کبوتران رو اداره کنه و سقف لانه بهتر است شیب داشته یا اینکه در مقابل باران مقاوم باشه، به اضافه سقف مجهز به عایق حرارتی باشه.
در مورد کف لانه ویا قفسهای جفتها ، برای نظافت ومخصوصا برای فضله کبوتران با فاصله ای از زمین از یک طبقه توری استفاده بشه، که این به حفظ سلامتی کبوتران کمک میکنه.
هفته ای یکبار لانه ها باید تمیز شوند و بهتر است از مواد ضد عفونی کننده موثر برای از بین بردن افتها و بیماریها استفاد بشه.
بهتر است که قسمت جلوی لانه بر عکس جهت بادهای حاکم در منطقه باشه. بهتر است که در هواهای سرد و یا برای جلوگیری از ورود اشعه داغ مستقیم آفتاب از پرده برای پوشش لانه استفاده شود.
برای تهویه مناسب خوبه ۷۰% لانه از توری ساخته شده باشه.
اشتباه محض اگر کبوتر رو بطور ناگهانی از یک جای سرد به یک جای گرم منتقل بشه و این کار باید بتدریج انجام بشه. اگر در مناطقی با رطوبت زیاد مانند مناطق ساحلی هستید بهتر است لانه بسته و ترجیحا از چوب برای کاهش دادن اثر رطوبت،ساخته شود و از تهویه مصنوعی استفاده بشه، و برای این منظور اگر نیاز بود میتوان ازهود الکتریک استفاده کرد.
قفسه های تخم گذاری بهتر محکم و ثابت باشه تا هنگام حرکت پرنده در اون لرزش نداشته باشه و بهترینش شکل مستطیل در ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانت طول و ۳۰ سانت ارتفاع هست، این برای پرنده با اندازه عادی و برای کبوتران درشتر این اندازه ها افزایش می یابد، کاسه مناسب تخم گذاری کاسه های گلی که در اندازه های مختلف هست.
بشدت توصیه میشه که در زمانهای مشخص وبا ضدعفونی کننده های مایع رقیق شده در آب کف لانه،غذاخوریها ،قفسه ها ، کاسه های تخم گذاری و قفسهای حمل و نقل و غیره، ضدعفونی شود.
پاک سازی لانه با کاردک و جارو کردن آن نیز مهم است البته باید کبوتران را در زمان تمیز کاری یا ضدعفونی لانه از لانه خارج کرد. بعداز هر دهن جوجه باید کاسه ها نیز تمیز و ضدعفونی شود.
ازجمله اجزای اصلی کبوترخانه ها قفسهای جفتهاست و اینکه حداقل باید ۴ عدد از اونها در هر کبوترخانه باشه، و روش تکثیر در قفسهای جفتگیری بهترین روش تکثیر حرفه ایست و همچنین تضمینی برای خالص ماندن نژادهاست. فرم خاصی برای این قفسها وجود نداره ولی بهتر است که فرم مستطیل با ابعاد ۱متر طول در ۸۰ سانت عرض و ۷۰ سانت ارتفاع باشد، که هم جفتگیری جفتها رو راحت میکنه و هم مستی کبوتر نر را ا گر بمدت ۱۰ روز تنها در این قفسها حبس شود،بیشتر میشود، و یا برای معالجه در حالت بیماری، یا رسیدگی خوب به جوجه ها، افزایش تولید، امکان اجرای روش کبوتران پرستار و جابجایی تخمها، عدم درگیری کبوتران با جفتهای دیگر، خالص ماندن نژاد تولید کننده، راحتی و آرامش کبوتران.
توجه:
بهتر است که کبوتران بطور دائم و برای مدتهای طولانی در این قفسها حبس نشوند چونکه باعث ضعیف شدن اونها در ماههای آینده میشود، اینه که بهتر است که هر چند وقت یکبار و یا هفته ای یکبار برای آرامش و آمادگی جسمی کبوتران اونهارو آزاد کرد.

تصویر جان آردن

ناوبری و بازگشت به خانه در کبوتر و پرندگان مهاجر هنوز هم موضوع جذاب و گیج کننده ای است. اگر چه در طول چند سال گذشته برای درک برخی از پیچیدگی های مرتبط با این موضوع گام های بلندی برداشته شده است، بسیاری از این پیچیدگی ها تا به امروز به صورت رمز و راز باقی مانده است. با این حال، تحقیقات جدید - هرچند به کندی- در کشف این پیچیدگیها ادامه دارد. اطلاعات زیر در مورد برخی از اطلاعات در دسترس در مورد موضوع چند وجهی ناوبری در کبوتر و پرندگان دیگر بحث می کند.

تصویر جان آردن

خطوط مغناطیسی میدان مغناطیسی زمین در قطب جنوب به پایان می رسد، دور زمین می چرخد و پس از آن مجددا در قطب شمال قطب به زمین وارد می شود. شمال مغناطیسی و شمال جغرافیایی چند درجه متفاوت است. این تنوع و یا انحراف ممکن است در نزدیکی قطب مغناطیسی قابل توجه باشد اما در عرض های جغرافیایی پایین تر بسیار کمتر است. در بسیاری از نقاط جهان خطوط میدان تقریبا از شمال به جنوب امتداد دارند.

تصویر جان آردن
جان آردن

به نظر می‌رسد برخی حیوانات مانند لاک‌پشت‌های دریایی، از یک نقشه ذهنی برخوردارند که به آنها کمک می‌کند مسیر حرکت خود را بدرستی به سمت شمال مغناطیس زمین بیایند و به مقصد نهایی خود برسند.

تصویر جان آردن
جان آردن

محققان می‌گویند احتمالا پرندگان از حسی به نام مغناطیس سنج برخوردارند که به آنها در جهت‌یابی کمک می‌کند از طرفی اعتقاد برآن است که پرندگان از نشان‌های طبیعی دیگری چون خورشید و ماه و ستارگان نیز استفاده می‌کنند. آنها قادرند براساس امواج دریا، نور ماه و ستارگان به مسیر درست خود هدایت شوند.